Teatr Radiowy im. Adama Mularczyka w Filadelfii
 
 
Trochę historii
       Polski Teatr Radiowy im. Adama Mularczyka powstał  w grudniu 2001 roku jako odgałęzienie Teatru Dramatycznego im. Adama Mularczyka w Filadelfii.
Myśl założenia teatru radiowego zrodziła się z potrzeby i chęci udostępnienia polskich sztuk teatralnych szerszym kręgom polsko- języcznej publiczności. "Widownia" teatru radiowego czyli radiowidownia, jest przecież ogromna, ograniczona tylko zasięgiem fal eteru, a odbiór przedstawienia przez słuchaczy - bardzo osobisty, bo w rodzimym języku i w zaciszu własnego domu. Naszym aktorom - poza występami  na deskach scenicznych - praca w teatrze radiowym wydawała się interesująca, jakkolwiek wymagająca  niezwykle intensywnej pracy nad słowem.
W realizacji naszego projektu teatru radiowego z  życzliwą  pomocą przyszła  nam pani Walentyna Adamczyk redaktorka programu radiowego pt. "Radio Zbliżenia" na fali 1540AM w Filadelfii oferując umieszczenie naszych słuchowisk w swoim programie.


Tak więc zabłysło zielone światło dla pierwszego Polskiego Teatru Radiowego poza Polską.
     Pierwszym słuchowiskiem Polskiego Teatru Radiowego w Filadelfii była prapremiera sztuki w trzech częściach  pt. "Dama Karowa", pióra naszego kolegi Grzegorza Górskiego - nadana w trzech kolejnych audycjach "Radia Zbliżenia".W sztuce tej, opartej na wspomnieniach wojennych polskiego weterana Drugiej Wojny Światowej, udzial wzięli aktorzy naszego teatru: Janusz Baran, Agnieszka Kozłowska, Grzegorz Górski, Jolanta Poniatowska, Krzysztof Wierzbicki oraz gościnnie Walentyna Adamczyk. Słuchowisko to przygotowane zostało przy pomocy technicznej Studia Radiostacji WNWR 1540AM w Filadelfii. Publiczność  przyjęła sztukę z dużym zainteresowaniem o czym świadczyły telefony w tej sprawie do "Radia Zbliżenia".
     Następne słuchowisko to jednoaktowa  komedia Aleksandra Fredry pt. "Świeczka Zgasła" nagrana już na sprzęcie własnego Studia Nagrań z udziałem aktorów naszego teatru: Krzysztofa Wierzbickiego i Ani Żabińskiej. W pracy nad tym przedstawieniem korzystaliśmy z konsultacji artystycznej aktora Witolda Sadowego z Warszawy. Słuchowisko  wypadło znakomicie. Perełka fredrowskiego humoru zachwyciła naszą radiowidownię.
     Zachęceni powodzeniem dwóch pierwszych słuchowisk - obecnie przygotowujemy: słuchowisko teatralne wg. sztuki "Zegarek" Jerzego Szaniawskiego oraz prapremierę komedii sensacyjnej opartej na motywach góralskich pt. "Bimberek" pióra Grzegorza Górskiego. Będzie to miniserial  w 5 częściach.
Mamy nadzieję, że Polski Teatr Radiowy wraz z Teatrem Dramatycznym im. Adama Mularczyka w Filadelfii będą mogły przygotować w ciągu roku kilka premier i tym samym ożywią zainteresowanie sztuką teatralną, a szczególnie teatrem polskim wśród publiczności polonijnej w naszym mieście i okolicach.
     Słuchajcie nas w programie "Radia Zbliżenia" na fali 1540 AM w piątki o godzinie 12:00 w południe czasu wschodnioamerykańskiego.